Profesjonalne artykuły branżowe
Blog madrzepomagam.pl

Jak uzyskać zasiłek tacierzyński w Norwegii

Kinga Michalska 2019-05-20 0 komentarzy
Jak uzyskać zasiłek tacierzyński w Norwegii

Polacy pracujący w Norwegii mają prawo do świadczeń socjalnych związanych z urodzeniem i wychowywaniem dziecka. Aby uzyskać zasiłek tacierzyński w Norwegii, trzeba spełnić szereg warunków.  Firma Polsk Norsk Consulting pomaga w wypełnieniu wniosku oraz dostarczeniu odpowiednich dokumentów do właściwego urzędu.

Aby uzyskać prawo do tego zasiłku, trzeba osiągnąć minimalny dochód w wysokości 0,5 G przez 6 z 10 miesięcy przed urodzeniem dziecka. Jeżeli ojciec lub matka posiadają prawo do tego świadczenia, rozpoczynają pobieranie go na 3 tygodnie przez planowanym porodem. Zasiłek ten wypłacany jest również przez 6 następnych tygodni po przyjściu dziecka na świat.

Rodzicom przysługuje też płatny urlop wychowawczy, czyli foreldrepenger, pod warunkiem, że posiadają oni określony w prawie staż pracy. W przypadku, gdy rodzice dzielą urlop między sobą, każdy z nich ma prawo do 15 tygodni urlopu, a reszta to część wspólna, którą można w dowolny sposób wykorzystać. Foreldrepenger może trwać 49 tygodni– wówczas świadczenie wypłacane jest w pełnej wysokości, lub 59 tygodni– wtedy rodzicowi przysługuje zasiłek w wysokości 80 procent.

Zasiłek tacierzyński przysługuje ojcu także wtedy, gdy matka przebywa poza granicami Norwegii. Jednak w takim przypadku po urodzeniu dziecka matka musi powrócić do pracy na minimum 3/4 etatu lub podjąć studia w pełnym wymiarze.

Aby pobierać foreldrepenger, trzeba złożyć stosowne dokumenty, przede wszystkim: akt urodzenia, dokumenty potwierdzające tożsamość rodziców, zaświadczenia z miejsca pracy oraz kartę ciąży.

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!